Sepetim
Boş
Menu
ÇEKİLİŞ

Haberler

Battlefield Hardline Oyun Tanitimi

Bilenler bilir; bir zamanlar Medal of Honor vardi. 2000'lerin basinda kalbimizi fetheden Call of Duty geldi. Ancak Battlefield ise bize çoklu oyuncu dünyasini açti.
12/23/2015 12:19:20 PM

BATTLEFİELD HARDLİNE

Bilenler bilir; bir zamanlar Medal of Honor vardı. 2000'lerin başında kalbimizi fetheden Call of Duty geldi. Ancak Battlefield ise bize çoklu oyuncu dünyasını açtı. 2142 başarıya ulaşamasa da diğer oyunlarıya bizi cezbetmeyi başarmış, 3.oyunuyla beraber singleplayera adım atmıştı. Ve şimdi ilginç bir projeyle daha ortaya çıktı kendiler. Hikayesi Visceral Games tarafından, çoklu oyuncu modu da DICE tarafından tasarlandı ve karşımızda çocukluğumuzun sokak oyunu hırsız-polis digital ortamda yerini aldı. İşte karşınızda Battlefield Hardline.

At O Silahı Elinden Evlat

Evet oyun bir hırsız polis kovalamacası demiştik. Esas ilginç olan bunu bir arka sokaklar dizisine çevirmeleri. Öyle ki polisiye dizi bölümleri gibi sunulan ana hikaye esnasında gözünüz birden Rıza babayı arayabiliyor.

Oyun başlı başına bir değişikliğe uğramış durumda. Yani elinizdeki silahla ortama dalıp önünüze geleni indirme devri bitti. Battlefield Hardline bizlere tamamen taktiksel bir oyun sunuyor. Bu arenada kurşunlarınız ve yaptığınız hareketler çok değerli. Sakın ola ki gaza gelip mesut komisercilik oynamaya kalkmayın (arka sokaklar fanı değilim tabi).

Hikayemiz zaten klasik polisiye dizi hikayesi. Oyunda yeni atanmış dürüst bir polis olan Nick Mendoza adlı karakteri yönetiyoruz ve olaylar başlıyor. Daha ne olduğunu bile anlamadan ortağımız Khai ile kendimizi bir maceranın içinde buluyoruz. Oyunun ilk dakikaları kontrolleri öğrenmekle geçiyor tabi.

Battlefield Hardline sizlere polislik yapısını sunuyor. Ve en önemlisi de polislik görevinizi yerine getirirken ''şuraya git, şunu yap, buradan geç'' gibi klasik FPS komutları yok. Davanızın sonucu size bağlı ve siz nasıl bir yol izlerseniz öyle sonlanıyor. Oyun içerisinde tıpkı Assassin's Creed'in Eagle Vision'u gibi bir olay var (tabi tam olarak aynısı değil). Yani bölgedeki alarmları, önemli kişileri ve bazı nesneleri işaretleme imkanı sunuyor. Bu da daha taktiksel bir yol izlemenize olanak sağlıyor. Ama isterseniz de bodoslama dalabilir ve ortalığı savaş alanına çevirebilirsiniz. Ama bunu hiç tavsiye etmem. Çünkü gizlilikle hareket ederseniz oyun sizi bol bol ödüllendiriyor.

Detaylar Detaylar Detaylar

Şüphesiz ki bir oyunda sıcak temasa girdiğinizde, önemli olan bunu hissedebilmenizdir değil mi ?. İşte Battlefield Hardline'da bu durum biraz orta şeker kıvamında kalıyor. Çünkü aksiyon sahneleri sırasında ''hadi canım yemeyin bizi yani'' ya da ''lan o durumdan sağ çıkılır mı'' demiyorsunuz. Ancak bu sahneler bu kadar abartı olmadığı kadar da gerçekçi de değil. Bir süre sonra çizgisel bulanlarınız olacaktır mutlaka. Hikaye işlenişi ise aman aman bir oscarlık değil. Ancak keyifli ve eğlenceli. Polis merkezindeki o eğlenceli ve komik tartışmalar sizi havaya sokabiliyor. Bazen sizinle dalga geçen arkadaşlarınız kendinizi ''komiser Hüsnü'' gibi görmenize sebebiyet veriyor. Onun dışında ortağınızla geçen muhabbetler arasında karakter geçmişlerine de değiniyor ve bu da kuru hikaye yapısını kırıyor.

Oyunun geçtiği şehir Miami. Evet Miami. GTA Vice City'nin yapımında örnek alınan mekan. Bazen hatıralarınız da canlanabilir tabi. Oyundaki detay seviyesi bence tatminkar. Frostbite Engine 3 ile tasarlanan Battlefield Hardline, görünüş ve kaplama bakımından iyi durumda. Sokakların ve iç mekanların detayları sizi huzursuz etmiyor. Benim gördüğüm tek hata yakın mesafe çizimlerindeki piksel sorunu. O da konsollarda 60fps değerini yakalamak için çözünürlüğü 900 ve 720p ayarında tutmuş olmaları. Ama sıkı bir polisiye hayranıysanız ve ''hikaye benim herşeyim'' diyorsanız göze batmıyor. Biraz da Battlefield 4'e benzemiş grafikler. Ve karakterler hiç de çizgisel değil. Tek tek modellenerek özenle yapılmış.

Yapay zeka konusuna gelirsek düşmanlar öyle aplat gibi size bir noktadan ateş etmiyor. Gayet taktiksel yaklaşıyorlar ve bazen çevredeki nesneleri kullanarak size saldırabiliyorlar. Bu da iyi olmuş çünkü polisiye kovalamacalarla da havaya girmenize biraz daha yardım ediyor. Ve oyun bize bu macerayı 10-12 saat arası sunuyor.

Millet Toplanın Mevzu Var

Geldik oyunun DICE tarafına. Bildiğiniz gibi Battlefield oyunlarında hikayeden çok multiplayera önem verilir. Peki Battlefield Hardline bu konuda ne kadar iyi ?.

Oyuna baktığınızda bizi karşılayan Heist, Blood Money, Hotwire, Resque, Crosshair, Conquest ve Team Deathmatch oldu. Oyundaki bu modlar biraz haraket getirmiş gibi görünüyor. Zira eskiye göre maçlar hızlı ve ani kararlar içeriyor. Yavaş olanlar için beynine bir kurşun yemesi içten bile değil.

En çok konuşulan Heist modunda ise iki takım çalıntı para için mücadele ediyor. Suçlu taraf para dolu araçları çıkış noktasına götürmeye çalışırken polis tarafı da onları durdurmaya çalışıyor tabiki. Sürelere de çok dikkat edin ve hızlı olmaya çalışın.

Rush modunda ise size bir soygun görevi veriliyor. Ancak bankada ve etrafta polislerden ve sizden başka kimse olmaması bu soygun hissiyatını baltalasa da mücadele ve çaldıklarınızı çıkarma uğraşıyla beraber gayet güzel bir havaya bürünüyor. Daha doğrusu en azından bu yapısıyla kurtarıyor diyebiliriz.

Diğer bir mod Blood Money. İsim Hitman oyunundan tanıdık geldi değil mi ?. Bu modda ise iki taraf da paraları kendi kasalarına koymaya çalışıyor ve en çok parayı toplayan takım kazanıyor. Tabi karşı takımın kasasından para da çalabilir, kendi kasanızdan para da kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kasaları iyi korumanız gerekiyor

Aslında Hotwire moduna geçecektim ama benim dikkatimi çeken iki mod oldu. Bunlar Resque ve Crosshair. Bu modlar E-spor için tasarlanmış bölümler ve süre ve skor bazlı bir oyun sistemine sahip. Ve bir sonraki tura kadar respawn olamıyorsunuz. Resque modunda 2 adet rehineyi suçlulardan kurtarmaya ve Crosshair modunda da tıpkı Counter-Strike'taki gibi bir VIP'yi güvenli şekilde çıkarmaya çalışıyorsunuz. Tabi bunları belli bir süre içerisinde yapmanız gerekiyor ve hedefe uymayan oyuncu takım arkadaşları tarafından öldürülebiliyor.

Oyundaki diğer Hotwire modu ise ele geçirmeniz gereken araçlar var ve belli bir hıza ulaştığınızda puan kazanıyorsunuz. Araçları ele geçirenlerden almak için de sıkı bir takip başlıyor.

Haritalar ise gayet büyük. Oyun 9 harita bulunuyor ve Conquest ve Hotwire modlarında bu haritalar gayet genişken örneğin Crosshair modunda ufacık bir hal alıyor. Ancak yine eski Battlefield oyunlarına göre gayet geniş.

Son Sözleri Sarf Edelim

İncelemenin son anlarına gelirken şunu söylemeliyim ki Battlefield Hardline Battlefield serisine yeni bir boyut getirmiş durumda. Oyun tam anlamıyla birebir mücadeleye odaklanmış durumda ve bu da oyunu diğer oyunlara nazaran taktikten biraz uzaklaştırmı. Multiplayer modda hızlı bir şekilde ölmeniz içten bile değil. Herşeye rağmen iyi bir deneyim ve tam bir polisiye olayı sunmakta bize. Bu heyecana ortak olmakta fayda var ne dersiniz ?.

Sistem Gereksinimleri

Minimum

İşletim Sistemi: Windows Vista Service Pack 2 64-bit (KB971512 Güncellemesi ile birlikte)

İşlemci:                İntel Core i3/i5 2.4GHz ya da AMD Athlon II/Phenom II 2.8 GHz

Ram:                    4 GB

HDD:                   60 GB

Ekran Kartı:        896 MB nVIDIA GeForce GTX 260 ya da 1 GB ATI Radeon HD 5770

Önerilen

İşletim Sistemi: Win8 64-bit KB971512 Güncellemesi ile birlikte)

İşlemci:                İntel Quad-Core veya AMD Six-Core

Ram:                    8 GB

HDD:                    60 GB

Ekran Kartı:         3 GB nVIDIA GeForce GTX 760 ya da AMD Radeon R9 290

 

Etiketler: Battlefield Hardline, oyun tanitimi, Battlefield Hardline,

Benzer Haberler