Sepetim
Boş
Menu
ÇEKİLİŞ

Haberler

Bitcoin

Bitcoin hiçbir merkez bankasina bagli olmayan elektronik bir para birimidir. Bitcoin maddi olarak basilmamaktadir sadece sanal olarak var olmaktadir.
12/26/2015 3:51:22 PM

Bitcoin Nedir?

Bitcoin hiçbir merkez bankasına bağlı olmayan elektronik bir para birimidir. Bitcoin maddi olarak basılmamaktadır sadece sanal olarak var olmaktadır. Virgülden sonra 100.000.000 basamağa kadar birimlere ayrılarak normal para birimlerinden çok farklı olduğunu göstermiştir.

Bitcoin ilk olarak 3 Ocak 2009 tarihinde harekete geçmiştir. Para biriminin kurucusu ve manifestosunun yazarı Satoshi Nakamoto’dur ancak gerçek adının bu olmadığı, takma isim kullandığı düşünülmektedir.

Bitcoin ile ilgili alınan en önemli karar sayısının 21 milyonu aşamayacak olmasıdır.

Bitcoinin en önemli özelliklerinden biri de bir merkeze bağlı olmamasıdır. Bu sadece karar anlamında anlaşılmamalıdır. Bitcoinlerin merkezi bir sunucusu da bulunmamaktadır. Bitcoinler, Torrent ağlarına benzer şekilde bir ağda işlem görürler. Bİtcoin para birimiyle bir işlem yapıldığında bu tüm kullanıcıların bilgisayarına düşer ve kayıt altına alınır. Bu kayıtta hangi tarihte hangi adresin hangi adrese ödeme yaptığı bilgileri bulunur.

Bitcoin sisteminde para yaratmaya madencilik (mining) ismi verilmektedir. Madencilik ile Bitcoin piyasasına para sürülür. Ancak bu basit bir işlem değildir. Çok karmaşık bir matematiksel işlem gerektiren bloklar bilgisayarlar tarafından çözülerek sahiplerine Bitcoinler kazandırmaktadır. Bu işlemi yapan kişilere piyasada madenci adı verilmektedir. Bu madenci bloklarının çözülmesi ise yüksek bilgisayar donanımı gerektirmektedir. Madencilik işlemi sırasında özellikle ekran kartlarına aşırı yük binmektedir. Bu sebeple madencilik yapmayı düşünen kişilerin ekran kartlarının kuvvetli ve dayanıklı olmasında yarar vardır.

Bu sisteme madencilik isminin verilmesi ise Bitcoinleri piyasaya sürmelerinden gelmektedir. Bitcoin piyasasındaki madenciler gerçek hayattaki altın madencilerine benzetildikleri için bu ismi almışlardır. Bu madenciler piyasaya altın sürmek gibi Bitcoin sürmektedir.

Bitcoin birçok ülkede ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. Hatta yatırım aracı olarak bile kullanılmaktadır. Ülkemizde de Türk Lirası karşılığında Bitcoin almak mümkündür.

Etiketler: bitcoin nedir, bitvoin ne ise yarar, ,

Benzer Haberler